Belle France Profiteroles à la crème pâtissière
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1144kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1144kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.67 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 73.48484848484848% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.5% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 91.44mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 91.4mg |
| Sugars | 19.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Biscuits Glacés Au Cacao Et Au Lait (Similarity score: 15.87)
- Deluxe Dessert With Lemon (Similarity score: 17.84)
- Bofrost Barista Café Selection (Similarity score: 18.83)
- U Saveurs, U Profiteroles Saveurs (Similarity score: 19.07)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Wich Cookie Dough (Similarity score: 19.61)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 20.10)
- Picard Cône Chocolat (Similarity score: 20.87)
- Archipel Cônes Caramel Beurre Salé (Similarity score: 21.01)
- Ice Cream (Similarity score: 21.26)
- Tarte Normande Pomme Rhubarbe (Similarity score: 22.02)
- Tarte Au Pomme Rhubarbe (Similarity score: 22.02)
- Auchan Tiramisu (Similarity score: 22.09)
- Stout Chocolate Pretzel Crunch Ice Cream, Stout Chocolate Pretzel Crunch (Similarity score: 22.20)
- Ben & Jerry's,unilever Americone Dream (Similarity score: 22.45)
- Ben & Jerry's Glace Pot Bob Marley's One Love™ 500ml (Similarity score: 22.49)
Ingredients List
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Stabiliser
- E1510
- Chocolate
- Thickener
- Emulsifier
- Corn Starch
- Wheat Glucose Syrup
- Whole Milk
- Wheat Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Coconut Oil
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Stabiliser
- E1510
- Caramelised Sugar
- Thickener
- E415
- E412
- Whole Milk
- Emulsifier
- Corn Starch
- Flavouring
- Cabbage
- Wheat Flour
- Vegetable Margarine
- Salt
- Raising Agent
- Fresh Cream
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Egg Yolk
- Coconut Oil
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)