Belle France Flocons d'avoine complète
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1580kj (378 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1580kj (378 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.1g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.032786885245905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Uncle Tobys Ancient Grains (Similarity score: 3.73)
- Petits Flocons D’avoine (Similarity score: 4.28)
- Celnat Petits Flocons D’avoine (Similarity score: 4.33)
- Celnat Epicerie Céréales, Graines, Pâtes, Riz Flocons De Céréales (Similarity score: 4.33)
- Celnat Petits Flocons Avoine (Similarity score: 4.33)
- Greenweez Petits Flocons Avoine (Similarity score: 4.33)
- Celnat Gros Flocons D'avoine (Similarity score: 4.33)
- Celnat Semoule, Boulgour, Couscous (Similarity score: 4.33)
- Botanic, Celnat Flocons D'avoine (Similarity score: 4.50)
- Happy Bio Flocon D'avoine (Similarity score: 4.50)
- Tesco Porridge Oat (Similarity score: 5.29)
- Monoprix Flocons D'avoine (Similarity score: 5.99)
- Franprix Flocons Avoine Bio (Similarity score: 5.99)
- President's Choice Blue Menu Regular Steel Cut Oats (Similarity score: 6.28)
- Gluten Free Oatmeal (Similarity score: 6.75)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)