Beignets fourrés chocolat noisette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1828kj (437 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1828kj (437 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 25.853658536585368% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.9% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Beignet Chocolat (Similarity score: 0.93)
- Beignets Choco Noisette (Similarity score: 14.02)
- Menal Bizcocho Marmol (Similarity score: 15.62)
- Gut & Günstig Black & White Rührkuchen (Similarity score: 18.10)
- Bononia, Dino Corsini Tortino (Similarity score: 19.31)
- Probios Nobili Kekse Aus Reis Mit Joghurt (Similarity score: 20.20)
- Cantuccini (Similarity score: 21.63)
- Le Moulin Du Pivert Cookies Noix De Pécan (Similarity score: 22.10)
- New York Style Crunch Cake (Similarity score: 22.18)
- Mini Tortitas (Similarity score: 22.69)
- De Mi Pair Pastel De Pina (Similarity score: 22.69)
- Los Oiivos Pan Chapin (Similarity score: 22.69)
- Delhaize 6 Frangipanes (Similarity score: 22.71)
- Jomo Kaiser Guglhupf (Similarity score: 22.78)
- Ballus Especialitats, Ballús, Magdalena (Similarity score: 23.86)