Barilla Spagettini No.3
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1521kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1521kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.8g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -1 |
| Sodium | 5.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5.2mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Epicerie Céréales, Graines, Pâtes, Riz Pâtes Complètes (Similarity score: 3.80)
- Schneekoppe, Carrefour Bio, Bio Goldhirse (Similarity score: 4.69)
- Spielberger Mühle Goldhirse (Similarity score: 5.47)
- Spar Bio Dinkel Flakes (Similarity score: 5.71)
- Coop,pastificio Di Martino Gaetano & F Ili Coop Pasta Secca Spaghetti No 5 (Similarity score: 5.78)
- Coop Maccheroni (Similarity score: 5.78)
- Coop Spaghetti (Similarity score: 5.78)
- Coop Pasta Fusilli (Similarity score: 5.78)
- Coop Penne (Similarity score: 5.78)
- Green Organics Spätzle (Similarity score: 6.37)
- Asia Green Garden Fideos Orientales (Similarity score: 6.44)
- Tipiak Couscous Aïcha Moyen (Similarity score: 6.51)
- Barilla Linguine (Similarity score: 6.71)
- Barilla Barilla La Collezione Pates Linguine Lots De 2x500g (Similarity score: 6.71)
- Mulino Bianco, Barilla Barilla Pates Spaghetti N°5 1 Kg (Similarity score: 6.71)