Green organics Spätzle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1517kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1517kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.529411764705884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gut Bio Spaghetti (Similarity score: 1.65)
- Saint Eloi Couscous Grain Moyen (Similarity score: 2.43)
- Netto Couscous Grain Moyen (Similarity score: 2.43)
- Epicerie Céréales, Graines, Pâtes, Riz Pâtes Complètes (Similarity score: 3.64)
- Rewe Bio Linguine (Similarity score: 4.83)
- Schneekoppe, Carrefour Bio, Bio Goldhirse (Similarity score: 4.85)
- Bio, Gut Bio Nudeln Fusilli (Similarity score: 5.14)
- Sacla Gigli Bio (Similarity score: 5.31)
- Green Organics Farfalle (Similarity score: 5.33)
- Green Organics Penne Rigate (Similarity score: 5.33)
- Dm Bio,dm,dmbio Dinkel Penne (Similarity score: 5.59)
- Dm Bio,dm,dmbio Dinkel Penne (Similarity score: 5.59)
- Conad Gramigna (Similarity score: 5.93)
- Conad Orecchiette Specialità (Similarity score: 5.93)
- Conad Mezze Maniche Rigate (Similarity score: 5.93)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)