Balocco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1733kj (415 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1733kj (415 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.904761904761905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 22 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dais Colomba (Similarity score: 7.77)
- Melegatti Colomba (Similarity score: 12.26)
- Deluxe Pandoro Classico (Similarity score: 14.10)
- Melegatti Colomba Al Cioccolato Con Cereali Antichi (Similarity score: 15.95)
- Pandoro (Similarity score: 17.79)
- Carrefour Pandoro Tradizionale (Similarity score: 18.05)
- Carrefour Pandoro Tradizionale (Similarity score: 18.05)
- Patrelle Madeleine Orange Chocolat (Similarity score: 19.19)
- Fossier Madeleine Pur Beurre Saveur Orange Nappeées Chocolat (Similarity score: 19.19)
- Favorina Pandoro Classico (Similarity score: 19.89)
- Big Country Vanilla Flavored Cookies, Vanilla (Similarity score: 19.90)
- Coop Colomba Senza Scorze Di Agrumi Candite Prodotto Dolciario Da Forno A Lievitazione Naturale (Similarity score: 20.12)
- El Corte Inglés Panettone Con Gotas De Chocolate (Similarity score: 20.37)
- Mulino Bianco Cornetti Al Cioccolato Pezzi (Similarity score: 20.45)
- Colomba Classique ( Panettone) (Similarity score: 20.75)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Flavouring
- Fresh Egg
- Sugar
- Butter
- Natural Yeast
- Emulsifier
- Salt
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)