Balconi Trancetto Cacao
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1632kj (391 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1632kj (391 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 43.67816091954023% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 19 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 33.2g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Esselunga Crostata Alle More (Similarity score: 14.36)
- Lu,pépito Pépito Mini Roulés Chocolat (Similarity score: 15.40)
- Happy Shopper Fig Rolls (Similarity score: 15.45)
- Fortwenger Gâteau De Noël (Similarity score: 15.92)
- Labree's Bakery Inc Labree's Bakery, Iced Red Velvet Roll (Similarity score: 16.14)
- Original Glazed Doughnut Holes, Original Glazed (Similarity score: 16.45)
- Casa Losito Panettone Sin Gluten (Similarity score: 16.63)
- Coccolosi (Similarity score: 17.72)
- Mini Croissant All’albicocca (Similarity score: 18.03)
- Mmm!,auchan Royal Chocolat (Similarity score: 18.36)
- Balocco Le Colomba (Similarity score: 18.46)
- Home Style Iced Pumpkin Roll (Similarity score: 19.27)
- Pbking2 Pralines With Peanut Butter (Similarity score: 19.90)
- Albertengo Panettone (Similarity score: 20.08)
- Equador Cheesecake Caramel Beurre Salé (Similarity score: 20.46)
Ingredients List
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Milk Proteins
- Flavouring
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- Raising Agent
- E500
- E450
- Salt
- Wheat Flour
- Egg
- Milk
- Hazelnut
- Soya
- Fresh Egg
- Vegetable Oil
- Glucose Fructose Syrup
- Reconstituted Skimmed Milk
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Hazelnut Paste
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)