pbking2 Pralines with peanut butter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1630kj (390 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1630kj (390 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5600000000000005g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.56g |
| Saturated Fat | 9.44g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 56.526946107784426% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.5% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 21 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 31.7g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panetoncino (Similarity score: 10.98)
- Panettone (Similarity score: 11.82)
- Maina Colomba La Gran Nocciolata (Similarity score: 13.13)
- Panettone Biologico (Similarity score: 13.53)
- Los Pinos Llc Los Pinos Bakery, Almond Crispy Cookies (Similarity score: 13.57)
- Panettone Farcito (Similarity score: 13.71)
- Robert Rothschild Farm Caramel Sauce (Similarity score: 14.15)
- Dessert Sauce (Similarity score: 14.15)
- Tre Marie Panettone (Similarity score: 14.35)
- Coccolosi (Similarity score: 16.37)
- Bauli La Colomba Tradizionale (Similarity score: 16.66)
- Pannetone Ciocopanna (Similarity score: 16.85)
- Gran Ducale Panettone Dolce Farcito (Similarity score: 16.85)
- Panettone Cioccolato (Similarity score: 16.85)
- Gran Ducale Panettone (Similarity score: 16.85)
Ingredients List
- Vegetable Oil
- Sugar
- Emulsifier
- Salt
- Milk Chocolate
- Gluten
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)