Bœuf bourguignon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 527kj (126 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 527kj (126 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 36.84210526315789% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.8% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Frozen Bowls (Similarity score: 10.93)
- Casino Gratin De Poisson (Similarity score: 12.05)
- Brandade De Morue Parmentiere (Similarity score: 13.45)
- Pouce, Auchan Riz Cantonais (Similarity score: 13.71)
- Le Revélois Poularde Sauce Olives Et Champignons (Similarity score: 14.19)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Roasted Vegetable Lasagna (Similarity score: 14.88)
- Comme J'aime Blanquette De Volaille Et Son Riz (Similarity score: 15.32)
- Man Cave Turkey Patties (Similarity score: 16.27)
- Itineraire Des Saveurs Poulet Et Riz Basmati Sauce Curry (Similarity score: 16.52)
- Edeka Lachs Lasagne Mit Blattspinat (Similarity score: 16.69)
- Michelina's, Bellisio Foods Inc Swedish Meatballs (Similarity score: 17.37)
- Penne Carbonara (Similarity score: 17.56)
- Classics Three Cheese Ravioli, Three Cheese Ravioli (Similarity score: 17.74)
- Spaghetti With Meat Sauce (Similarity score: 18.02)
- Thiriet Chili Con Carné Et Riz (Similarity score: 18.09)