Avocado regular roll wr
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 695kj (167 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 695kj (167 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 0.57g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.089494163424124% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 331mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 331mg |
| Sugars | 5.14g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 12pc Avocado Regular Roll Wr (Similarity score: 0.71)
- Carrefour Poulet Noix De Cajou Riz Basmati (Similarity score: 11.15)
- Cauliflower Fries (Similarity score: 11.61)
- La Vie Claire Houmous De Haricots Noirs (Similarity score: 13.50)
- Monoprix La Salade Façon Mezze Falafels Tzatziki (Similarity score: 13.63)
- Céréal Bio Riz,quinoa& Lin Brun (Similarity score: 14.11)
- Vegetable Egg Rolls (Similarity score: 15.90)
- Mccain Western Frites (Similarity score: 17.12)
- Gnocchetti Con Spinaci (Similarity score: 17.23)
- Chef Select,lidl,condeli Bami Goreng (Similarity score: 17.42)
- K Classic Backfischstäbchen (Similarity score: 17.54)
- Gut&günstig,edeka, Gut&günstig 15 Backfisch Stäbchen (Similarity score: 17.81)
- Sea Gold Alaska Seelachsfilet (Similarity score: 17.81)
- Pickenpack,trident Seafoods Alaska Seelachs Backstäbchen (Similarity score: 18.30)
- Avocado Regular Roll Wr (Similarity score: 18.51)
Ingredients List
- Sushi Rice
- Water
- White Rice
- Sushi Vinegar
- Avocado
- Ginger
- Seaweed
- Lettuce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)