Avocado regular roll wr
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 699kj (168 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 699kj (168 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0.83g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.599999999999998% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 3 |
| Sodium | 342mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 342mg |
| Sugars | 5.83g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Cocotte Gourmande Houmous Cumin (Similarity score: 9.23)
- Houmous Au Curry (Similarity score: 9.59)
- Gnocchetti Con Spinaci (Similarity score: 11.32)
- Carrefour Poulet Noix De Cajou Riz Basmati (Similarity score: 12.46)
- So'nigiri Onigiri Saumon Et Sa Sauce Teriyaki (Similarity score: 12.83)
- Chef Select,lidl,condeli Bami Goreng (Similarity score: 14.19)
- Côté Plaisir Crêpes Jambon Fromage Surgelées (Similarity score: 14.42)
- Wholly Guacamole Three Chile Guacamole, Three Chile (Similarity score: 14.99)
- Three Chile Guacamole, Three Chile (Similarity score: 14.99)
- Turkey Sandwich Snack Pack (Similarity score: 15.43)
- Guyader Terrine De Saumon (Similarity score: 15.67)
- Cauliflower Fries (Similarity score: 15.80)
- Tri Color Gnochi (Similarity score: 15.94)
- Marks & Spencer Pilau Rice (Similarity score: 16.13)
- Landur Fischstäbchen (Similarity score: 16.77)
Ingredients List
- Sushi Rice
- Water
- White Rice
- Sushi Vinegar
- Avocado
- Ginger
- Seaweed
- Lettuce
- Soy Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)