Aurrera Aurrera Letra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1570kj (376 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1570kj (376 calories/kcal) |
| Fiber | 3.08 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.08 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.3g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 19.047619047619047% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.17g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bob's Red Mill Bobs Red Mill Old Fashioned Rolled Oats (Similarity score: 3.79)
- Wegman's Wegmans Old Fashioned Oats (Similarity score: 5.57)
- Urban Meadow Quick Oats (Similarity score: 5.57)
- Făină De Grâu 000 Albă Superioară (Similarity score: 5.78)
- Old Fashioned Oats (Similarity score: 5.83)
- Ferrero Graine De Couscous Fin 1 Kg Ferrero (Similarity score: 6.20)
- Panzani + Panzani Coquillette Ultra Résistante Panzani+ 5kg (Similarity score: 6.68)
- Bob's Red Mill Organic Old Fashioned Rolled Oats (Similarity score: 6.81)
- Bob's Red Mill Organic Whole Grain Rolled Oats (Similarity score: 6.81)
- Organic Whole Grain Rolled Oats (Similarity score: 6.81)
- Western Family Old Fashioned Rolled Oats (Similarity score: 7.25)
- Santé Oatflakes (Similarity score: 7.44)
- Tipiak Tendres Perles (Similarity score: 7.49)
- Tipiak Tendres Perles (Similarity score: 7.49)
- Mccann's Mccann's, Irish Oatmeal (Similarity score: 7.53)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)