Auchan Sans Gluten Penne a la farine de mais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 46.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix Nouilles De Riz (Similarity score: 4.54)
- Migros, Migros Bio Basmati (Similarity score: 5.64)
- Mister Rice,migros, Bio Riz Basmati (Similarity score: 6.15)
- M Classic, M Jasmin Reis (Similarity score: 6.96)
- Ica, Ica I♥eco Ekologiskt Jasminris (Similarity score: 8.42)
- Taureau Ailé Sélection 3 Riz (Similarity score: 8.85)
- Taureau Aile Riz Carnaroli Pour Risotto (Similarity score: 8.85)
- D'antelli Fusilli (Similarity score: 11.66)
- D'antelli Spagetti (Similarity score: 11.66)
- Biona Spelt Noodles For Stir Frys (Similarity score: 11.86)
- Cigala,arrozeiras Mundiarroz Cigala Vaporizado (Similarity score: 13.25)
- Alb Natur Pâtes Blanches À L'épeautre Bio (Similarity score: 13.67)
- Alb Natur Alb Natur Teigwaren Orecchiette, 500 Gr Packung (Similarity score: 13.69)
- Pantacce Tricolore (Similarity score: 13.75)
- Alb Natur Pâtes Tricolores (Similarity score: 14.04)
Ingredients List
- Corn Flour
- Water
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)