Trail mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 20.012001200120014% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 36.67g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 36.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eillien's Omega 3 Mix (Similarity score: 6.75)
- Giant Eagle Inc The Farmers Market, Rocky Mountain Trail Mix (Similarity score: 9.60)
- Nut & Berry Trail Mix (Similarity score: 11.57)
- Nut & Berry Trail Mix (Similarity score: 11.57)
- Planters, Nut Rition Antioxidant Mix (Similarity score: 12.87)
- Mariani Honey Bar (Similarity score: 13.20)
- Johnvince Foods Feelin' Energized Trek Mix (Similarity score: 13.69)
- Aurora Naturals Aurora Naturals, Mountain Mix (Similarity score: 13.91)
- Kings Super Markets Inc Organic Mountain Mix (Similarity score: 13.91)
- Hickory Harvest Foods Hickory Harvest Foods, Cranberry Fitness Mix (Similarity score: 13.92)
- Nature's Harvest Antioxidant Blend (Similarity score: 14.15)
- Walnut Almond Strawberry Coconut (Similarity score: 14.92)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Trail Mix, Blueberry Blaze (Similarity score: 15.40)
- Ahold Rocky Mountain Mix (Similarity score: 15.89)
- Whole Foods Market Treasure Hunt Trail Mix (Similarity score: 16.21)
Ingredients List
- Walnut
- Dried Cranberries
- Dark Chocolate Slices
- Almond
- Cherry
- Blueberry
- Cashew Nuts
- Pumpkin Seed
- Vegetable Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)