Trail mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1954kj (468 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1954kj (468 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.33g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 15.001500150015001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 23.33g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Back To Nature, Back To Nature Foods Co Llc Back To Nature, Mix, Harvest Blend (Similarity score: 8.08)
- Tropical Nut & Fruit Co Tropical, Perfectly Fit, A Raw Nut And Fruit Mix (Similarity score: 8.89)
- Fancy Trail Mix (Similarity score: 10.45)
- Straub's, Tropical Foods Inc Straub's, Dieter's Blend (Similarity score: 11.18)
- Food Basics Cranberry Nut Mix (Similarity score: 11.48)
- Simply Roundy's, Simply Roundy's Organic Simply Roundy's Organic, Harvest Seeds & Nuts Trail Mix (Similarity score: 14.50)
- Torn & Glasser, Torn & Glasser Inc Torn & Glasser, Raw Trail Mix (Similarity score: 14.58)
- Wholesome Cranberry Health Mix (Similarity score: 15.59)
- Swiss Goodie Raisins, Roasted Peanuts, Milk Chocolate Pokies & Roasted Almonds Trail Mix, Swiss Goodie (Similarity score: 15.94)
- Swiss Goodie Raisins, Roasted Peanuts, Milk Chocolate Pokies & Roasted Almonds Trail Mix, Swiss Goodie (Similarity score: 15.94)
- Premium Gluten Free Blend (Similarity score: 17.13)
- Cranberry Raisin & Nut Trail Mix (Similarity score: 17.58)
- Cranberry Raisin & Nut Trail Mix (Similarity score: 17.58)
- Alce Nero Epicerie Epicerie Sucrée Gâteaux, Biscuits, Encas (Similarity score: 17.67)
- Marque Repere Grainea Granola (Similarity score: 18.01)
Ingredients List
- Peanut
- Raisin
- Sunflower Seed
- Date
- Almond
- Cashew Nuts
- Walnut
- Coconut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)