Trail mix
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2586kj (619 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 7 |
| Energy Value | 2586kj (619 calories/kcal) |
| Fiber | 8.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.59g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.59g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 11.106913486966377% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 324mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 324mg |
| Sugars | 5.88g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Torn & Glasser Inc Tom & Glasser, Heart Healthy Mix (Similarity score: 21.16)
- Snack Mix (Similarity score: 21.24)
- Auchan Cacahuètes Grillées Et Salées (Similarity score: 25.60)
- Jif Crema De Cacahuate (Similarity score: 25.88)
- Cora Melange Salé (Similarity score: 28.03)
- Graines De Tournesol (Similarity score: 28.63)
- Peanut Butter (crunchy) (Similarity score: 29.63)
- Snacks Of The World Cacahuètes Salé Peanuts Salted (Similarity score: 30.53)
- Farmer Erdnüsse (Similarity score: 30.68)
- Sunflower Kernels (Similarity score: 32.07)
- Ah Basic Gezouten Cashewnoten (Similarity score: 33.28)
- Sanitarium Sanit Peanut Btr Crnc Nas#500g (Similarity score: 33.45)
- Grefusa Anacardos Crujientes Con Sal Bolsa 125 G (Similarity score: 33.75)
- Nature's Harvest, Troy International Import Export Corp Nature's Harvest, Freshly Roasted Mixed Nuts (Similarity score: 34.56)
- Peter Pan Crunchy Honey Roast Peanut Spread, 28 Oz (Similarity score: 35.03)
Ingredients List
- Peanut
- Almond
- Pistachio Nuts
- Hazelnut
- Walnut
- Pecan Nut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)