Traditional refried beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 452kj (109 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 452kj (109 calories/kcal) |
| Fiber | 3.8 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.15g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.15g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 231mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 231mg |
| Sugars | 0.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trappey's Trappey's, Kidney Beans, Jalapeno (Similarity score: 7.46)
- Premium Alubias Cannellini Beans (Similarity score: 11.15)
- Krini Weiße Riesenbohnen (Similarity score: 12.33)
- Quinoa, Zucchini & Sweet Potato Seasoned Blend (Similarity score: 12.42)
- Calamari Salad (Similarity score: 12.47)
- Quanta Press Incorporated Akara, African Falafel Burgers, Roasted Tomato (Similarity score: 16.28)
- Litoral Litoral Hoy Legumbres Los Garbanzos Con Su Sofrito (Similarity score: 16.32)
- Shrimp Jambalaya With Grain Rice, Green Bell Pepper, Celery, Onion Bowl, Shrimp Jambalaya (Similarity score: 17.06)
- Cuisine Adventures Mixed Grains Meals (Similarity score: 17.38)
- Sweet Earth Natural Foods Kyoto Stir Fry (Similarity score: 17.53)
- Everyday Dal Green Garbanzo Corn (Similarity score: 18.33)
- Aqualink Nevada Llc Wild Caught Gulf Shrimp (Similarity score: 19.80)
- Organic Plant Based Three Bean Chili & Kale Bowl, Three Bean Chili & Kale Bowl (Similarity score: 19.89)
- Refried Beans Vegetarian (Similarity score: 21.24)
- Castellino Grilled Red & Yellow Peppers (Similarity score: 21.33)
Ingredients List
- Beans
- Water
- Lard
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)