Trader Joe's Trader joe's, cannellini white kidney beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 385kj (93 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 385kj (93 calories/kcal) |
| Fiber | 7.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 6.15g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.15g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Winn Dixie Cannellini Beans White Kidney Beans (Similarity score: 0.00)
- Cannellini Beans (Similarity score: 0.00)
- Iberia Premium Pinto Beans (Similarity score: 1.91)
- Strianese Strianese, Chick Peas (Similarity score: 4.84)
- Cora Chick Peas (Similarity score: 4.84)
- Bush's Best Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 5.56)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 5.88)
- Light Red Kidney Beans (Similarity score: 5.98)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 5.98)
- Light Red Kidney Beans, Light Red (Similarity score: 5.98)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 5.98)
- Dark Red Kidney Beans (Similarity score: 5.98)
- Light Red Kidney Beans (Similarity score: 5.98)
- Bush's Best Light Red Kidney Beans (Similarity score: 6.08)
- Organic Seasoned Black Beans (Similarity score: 11.42)
Ingredients List
- Prepared White Kidney Beans
- Water
- Salt And Calcium Chloride To Maintain Firmness
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)