Trader Joe's Greek Yogurt with honey
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 553kj (133 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 553kj (133 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5242290748899g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.52g |
| Saturated Fat | 4.4052863436123g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.823529411764% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 48.458149779736mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48.5mg |
| Sugars | 10.57268722467g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Best Chocolate Chip Cookies In The World (Similarity score: 6.92)
- The Best Chocolate Chip Cookies In The World (Similarity score: 6.92)
- Milbona,lidl,privatmolkerei Bechtel Duo (Similarity score: 9.11)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 9.29)
- La Fermière,tarpinian,sa La Fermière Thé Menthe (Similarity score: 9.41)
- Gustafson Traditional Holiday Nog (Similarity score: 9.61)
- Gustafson Dairy Farms Traditional Holiday Nog (Similarity score: 9.61)
- Jude’s Vegan Chocolate Brownie (Similarity score: 10.03)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 10.29)
- Marie Morin Riz Au Lait A L'ancienne (Similarity score: 10.67)
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 10.68)
- Chobani Low Fat Greek Yogurt (Similarity score: 10.69)
- Sokol And Company Eggnog (Similarity score: 10.91)
- Le Brassé (Similarity score: 11.21)
- Müller Yogurt (Similarity score: 11.25)
Ingredients List
- % Daily Value Percan Da % Daily Value Amount Per Serving Ntion Amount Per Serving Ap Enn 8% 9% 0% Sata 26% Potassium 290 G 50% Total Carbohydrate 28g Total Fat 17g Saturated Fat 10g Trans Fat Og Cholesterol 70mg Sodium 110mg Totalfan 2719 Ne 4 Dietary Fiber 0g Sugars 24g Choiesen Soadium Potassiu Tetal Detar 23% 150 5% Protein 8g Vitamin A 15% Fr Calcium 25% Iron 0% Vitamin C 0% * Ade A P Ctive Culture And
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)