Trader Joe's Alaska Cod Fillets Wild Caught
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 295kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 295kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wild Caught Pacific Cod (Similarity score: 0.32)
- Collagen Peptides (Similarity score: 4.04)
- Sea Best Key West Pink Shrimp (Similarity score: 5.54)
- Cox's Wholesale Seafood Wild Caught Gulf White Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Cox's Wholesale Seafood Wild Georgia White Peeled & Deveined Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Cox's Wholesale Seafood Wild Georgia White Peeled & Deveined Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Cox's Wholesale Seafood Wild Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Cox's Wholesale Seafood Key West Pink Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Key West Pink Peeled & Deveined Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Key West Pink Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Open Nature Wild Caught Raw Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Open Nature Wild Caught Petite Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Shrimp (Similarity score: 6.68)
- 26 30 Iqf S On Shrimp (Similarity score: 6.68)
- Open Nature Wild Caught Raw Shrimp (Similarity score: 6.68)
Ingredients List
- Alaska Cod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)