Trader Giotto's Balsamic Vinaigrette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1116kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1116kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 16.666666666667g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Olde Cape Cod, Olde Cape Cod Foods Olde Cape Cod,balsamic With Olive Oil, Vinaigrette & Marinade Dressing (Similarity score: 1.41)
- Olde Cape Cod Olde Cape Cod, Balsamic With Olive Oil Vinaigrette (Similarity score: 5.22)
- Coleslaw (Similarity score: 22.09)
- Spar Apfelschnitte (Similarity score: 27.86)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Toaster Pastries (Similarity score: 28.54)
- Picard 2 Naans (Similarity score: 29.24)
- Pain Au Maïs (Similarity score: 30.81)
- Olde Cape Cod Olde Cape Cod, Light Poppy Seed Dressing, Sweet & Sour (Similarity score: 31.04)
- Le Lame Pesto Aubergines Et Basilic (Similarity score: 31.98)
- Goji Berry Organic Vinaigrette & Marinade (Similarity score: 32.43)
- Amy's Toaster Pops Pastries (Similarity score: 32.50)
- Marks & Spencer Kentish Bramley Apple Hot Cross Buns (Similarity score: 34.02)
- Ener G Ener G, Light White Rice Loaf (Similarity score: 34.33)
- U Petites Crêpes Bretonnes (Similarity score: 35.89)
- Cité Marine Long Nuggets De Blé (Similarity score: 35.92)
Ingredients List
- Vinegar
- Canola Oil
- Water
- Sugar
- Salt
- Garlic
- E150a
- E415
- Paprika
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)