Tous les jours Ravioli à la sauce tomate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 272kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 272kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italia Salsa De Tomate Gourmet Con Rúcula Y Grana Padano (Similarity score: 13.37)
- Monique's Monique's, Roasted Pasta Sauce (Similarity score: 13.48)
- Jardin Bio,léa Nature Doypack Ratatouille Bio (Similarity score: 13.98)
- Boulder Organic! Boulder Organic!, Vegetable Chili (Similarity score: 14.29)
- Consilia Salsa Di Pomodoro Ciliegino (Similarity score: 14.78)
- By Sainsbury's Spicy Tomato Lentil And Red Pepper Soup (Similarity score: 15.08)
- Healthy Choice Roasted Chicken And Potatoes Bake, 9 7 Oz (Similarity score: 15.75)
- Simply Fresh Sedlácká Polévka Se Zeleninou (Similarity score: 15.82)
- Saupiquet Thon Et Sa Ratatouille (Similarity score: 16.06)
- Enara Tomate Frito Picante (Similarity score: 17.25)
- Enara Tomate Frito (Similarity score: 17.25)
- Euroverde Vellutata Di Zucca Con Cecci (Similarity score: 17.29)
- Louie's Marinara Sauce (Similarity score: 18.02)
- Sapuri Salsa Pronta Di Pomodoro Ciliegino (Similarity score: 18.28)
- Colin D Alaska A La Provencale (Similarity score: 18.65)
Ingredients List
- Sauce
- Bread Crumbs
- Onion
- Carrot
- Sunflower Oil
- Flavour Enhancer
- Flavouring
- Double Concentrated Tomato
- Modified Corn Starch
- Sugar
- Salt
- Flavour Enhancer
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)