Tous les jours Cônes parfum vanille, parfum chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1094kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1094kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.6 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 84.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 30.48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30.5mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ah Basic Ijshoorntjes (Similarity score: 17.14)
- Bonta Divina Bonta Divina (Similarity score: 18.63)
- Exquis Mochi Coco (Similarity score: 19.44)
- Jardin Bio Délice De Coco (Similarity score: 19.92)
- Grandessa Sandwich Classic (Similarity score: 21.12)
- The Horton Fruit Co Inc Peanut Butter & Jelly Apple (Similarity score: 21.17)
- Viennetta,unilever,miko My Viennetta Minis 2 Vanilla & 1 Chocolate (Similarity score: 21.26)
- Primia, Percorsi Di Gusto Tiramisù Percorsi Di Gusto (Similarity score: 21.50)
- Galaxy Ball,familia,nestle,фронери България Сладолед С Вкус На Пъпеш (Similarity score: 22.76)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Vegan Classic 4x90ml (Similarity score: 23.36)
- Magnum,unilever Magnum Vegan Classic (Similarity score: 23.36)
- Mochi Ice Cream (Similarity score: 24.18)
- Marletto Mini Lody Na Patyku (Similarity score: 24.34)
- Mucci Chocolate Brownie (Similarity score: 24.94)
- Trofic,marque Repère, Eskiss Glace Feuilletée Parfum Vanille Tyrolia (Similarity score: 25.01)
Ingredients List
- Ice
- E412
- Flavouring
- Colour
- Coconut Fat
- Sugar
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Wheat Flour
- Sugar
- Skimmed Milk
- Emulsifier
- Hazelnut
- Hazelnut
- Water
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Coconut Fat
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)