Toupargel 4 parfaits au café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1048kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1048kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 13.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 87.26114649681529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.3% |
| Saturated Fat Value | 13.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 22.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Viennetta,unilever Viennetta Dessert Glace Double Chocolat 7 Parts 320 G (Similarity score: 7.00)
- Dolce Pasticceria Panna Cotta Al Caramelo (Similarity score: 12.68)
- Edeka, Gut & Günstig Vanille Erdbeere Hörnchen (Similarity score: 13.13)
- Hacendado Nata Choco (Similarity score: 13.15)
- U Feuilleté Glacé Parfum Crème Brulée (Similarity score: 13.30)
- Mucci 3 Crunchy Cups Fraise (Similarity score: 16.98)
- Tiramisu Italian Dessert (Similarity score: 17.40)
- La Charlotte Mangue (Similarity score: 17.86)
- Unilever Cappuccino (Similarity score: 19.08)
- Cora Feuilleté Parfums Caramel Et Vanille (Similarity score: 19.19)
- Cora Feuilleté Chocolat Brownie Croquant Parfum Cacao (Similarity score: 19.34)
- Auchan Cônes Goût Vanille Pépite De Nougatine (Similarity score: 19.84)
- Carrefour Le Feuilleté Saveur Caramel (Similarity score: 20.59)
- Vanilla Frosting Ice Cream With Rainbow Sprinkles & Cupcake Dough Bites, Hey!! Cupcake (Similarity score: 20.72)
- Prairie Farms Dairy Inc Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 21.70)
Ingredients List
- Egg Yolk Powder
- Caramel Syrup
- Natural Flavouring
- Emulsifier
- Stabiliser
- E412
- Colour
- Sugar
- Water
- Coffee Extract
- Glaze
- Condensed Skimmed Milk
- Sugar
- Water
- Wheat
- Whey Powder
- Coffee Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)