Tostitos, Five star Chunky salsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 127kj (31 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 127kj (31 calories/kcal) |
| Fiber | 3.030303030303 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.03 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 5 |
| Sodium | 757.57575757576mg |
| Sodium Points | 8 |
| Sodium Value | 757.6mg |
| Sugars | 3.030303030303g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tostitos, Frito Lay Medium Chunky Salsa (Similarity score: 0.00)
- Chunky Salsa (Similarity score: 1.53)
- Kikkoman, Kikkoman Sales Usa Inc Somen Tsuyu Dipping Sauce For Noodles (Similarity score: 8.82)
- Cape Fear Salsa Cape Fear Salsa, Roasted Jalapeno (Similarity score: 11.54)
- Spartan Fresh Vegetable Salsa (Similarity score: 12.95)
- Giant Eagle Inc Thick & Chunky Salsa (Similarity score: 14.22)
- Salsa (Similarity score: 14.92)
- Amigos Sauce Verte Mexicaine (Similarity score: 17.30)
- Choucroute (Similarity score: 17.39)
- Big Y Medium Mexican Style Chunky Salsa, Medium Mexican Style (Similarity score: 18.35)
- Traditional Salsa, Hot (Similarity score: 18.35)
- Mild Thick & Chunky Salsa (Similarity score: 18.35)
- Salsa (Similarity score: 18.35)
- Hot All Natural Chunky Salsa, Hot (Similarity score: 18.35)
- Big Y Hot Mexican Style Chunky Salsa, Hot Mexican Style (Similarity score: 18.35)