Tortellini with meat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 753kj (180 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 753kj (180 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 140mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Gourmet New York Meat Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Huevos Frescos De Gallinas Criadas En Suelo (Similarity score: 17.11)
- Turkey Burgers (Similarity score: 17.76)
- Jennie O Turkey Burgers (Similarity score: 17.76)
- Jennie O Turkey Store Inc Festive, Turkey Burgers (Similarity score: 17.76)
- Jennie O Turkey Store Inc Kirkwood, Turkey Burgers (Similarity score: 17.76)
- Fineplume Oeufs De Caille (Similarity score: 17.83)
- Carrefour Oeufs De Cailles (Similarity score: 17.83)
- Oeufs De Cailles (Similarity score: 17.83)
- 18 Oeufs De Cailles (Similarity score: 17.83)
- Cailles Robin 18 Oeufs De Caille (Similarity score: 17.86)
- Vitamilk Vitamilk Strawberry (Similarity score: 19.93)
- High Liner Foods Premium White Tilapia (Similarity score: 20.47)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Beef Lasagna (Similarity score: 21.88)
- All Natural Turkey Burgers (Similarity score: 22.04)
Ingredients List
- Dough Mixture
- Lard
- Salt
- Spice
- Sugar
- Garlic
- Bread Crumbs
- Water
- Beef
- Parmesan
- Salt
- Ferrous Sulfate
- E150a
- Spice
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Egg
- Turmeric
- Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)