Tortellini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 290mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 290mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Four Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Tri Color, Cheese Tortellini (Similarity score: 2.83)
- Tortellini (Similarity score: 2.83)
- Sacramento Baking Co Inc Sacramento Baking Company, French Bread (Similarity score: 4.18)
- Fresh Foods Market Rainbow Cheese Tortellini (Similarity score: 14.98)
- Jacquet Bagel Sésame (Similarity score: 16.98)
- Migros Spiraloni 5 Eier (Similarity score: 18.03)
- Raviolis À La Daube Provençale (Similarity score: 19.21)
- Ravioli À La Daube Provençale (Similarity score: 19.21)
- Mühlengold Bagels Sesam (Similarity score: 19.35)
- Gourmet Finest Cuisine Fagottini Mit Schinkenspeck Und Steinpilzen (Similarity score: 19.82)
- Franprix Bagels Sésame (Similarity score: 19.91)
- Katsu Rice Noodles (Similarity score: 21.23)
- 365 Everyday Value Tortillas Multigrain (Similarity score: 21.29)
- Jr Feuilles De Filo (Similarity score: 22.52)
Ingredients List
- Pasta
- Whey Powder
- Canola Oil
- Parmesan Cheese Flavor
- Salt
- Garlic Powder
- Onion Powder
- Water
- Egg
- Egg Yolk
- Filling
- Romano Made From Cow's Milk
- Parmesan
- Fontina
- Toasted Wheat Crumbs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)