Torrons D'Agramunt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1891kj (452 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1891kj (452 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 8.8% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.8% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 39g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oskri Almond Cranberry Bar (Similarity score: 11.54)
- Sun Croquandises 3 Fruits (Similarity score: 12.98)
- Consum Combinado De Frutos Secos Consum (Similarity score: 13.38)
- Nakd Pain D'épice (Similarity score: 14.36)
- Wintertraum Zimtsterne (Similarity score: 16.42)
- Chocolate Brownies (Similarity score: 16.75)
- El Lobo Turrón Fruta (Similarity score: 18.57)
- La Cure Gourmande Calisson (Similarity score: 18.82)
- Macarons Au Chocolat Noir (Similarity score: 18.90)
- Falcone Amaretti (Similarity score: 18.90)
- Congolais (Similarity score: 19.72)
- Guichard Perrachon Macarons Des Baronnies Au Chocolat (Similarity score: 20.24)
- Cure Gourmande Confiserie Calisson (Similarity score: 20.88)
- La Cure Gourmande Calisson (Similarity score: 20.88)
- Burnt Peanuts (Similarity score: 20.91)