Torrone bianco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1812kj (434 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1812kj (434 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.7g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 7.650273224043715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.7% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 52.6g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brioche Pasquier,pasquier Macarons (Similarity score: 19.00)
- Formule Éclat (Similarity score: 23.28)
- Lidl,dor Turrón De Yema Tostada Con Naranja (Similarity score: 24.99)
- Cav Vicenzi Amaretti Morbidi Di Mombaruzzo (Similarity score: 26.67)
- Nougat (Similarity score: 27.49)
- Picard,la Petite Épicerie Par Picard Biscuits Etoile Cannelle (Similarity score: 27.61)
- Dolciando Amaretti Morbidi Di Mombaruzzo (Similarity score: 27.65)
- Nougat, Caramel, Pecans Eggs, Nougat, Caramel, Pecans (Similarity score: 28.61)
- Chateau Blanc French Macaron (Similarity score: 30.26)
- Loa Yema Tostada (Similarity score: 31.12)
- Kinds Caramel Popcorn With Nuts (Similarity score: 33.11)
- Dieter's Delight Mix (Similarity score: 33.56)
- G Savin Nougat Tendre Cuit Au Chaudron (Similarity score: 33.77)
- Meijer Lake & Trail Mix (Similarity score: 34.17)
- Meijer Trail Mix (Similarity score: 34.17)