Torie & Howard Llc Torie & Howard, Organic Hard Candy, Blood Orange & Honey, Pomegranate & Nectarine, Meyer Lemon & Raspberry, D'Anjou Pear & Cinnamon, Pink Grapefruit & Tupelo Honey
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 87.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 87.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- My Favorite Company Inc Treat Street, Lucky O'pooper, Candy Dispenser (Similarity score: 0.00)
- Assorted Lollies (Similarity score: 0.00)
- Candyrific, Candyrific Llc Candyrific, Candy (Similarity score: 0.00)
- Wholesome Organic Coconut Palm Sugar (Similarity score: 0.00)
- My Favorite Company Inc Treat Street, Barnyard Pooper Candy Dispenser (Similarity score: 0.00)
- Treat Street Zany Windups Keychain With Candy Caddy (Similarity score: 0.00)
- Candyrific, Candyrific Llc Candyrific, Disney Best Friends Heart Keychain With Candy (Similarity score: 0.00)
- Midwood Brands Tongue Coloring Gumballs (Similarity score: 0.00)
- Treat Street Backpack Clip, Candy Caddy (Similarity score: 0.00)
- Super Sour Candy (Similarity score: 0.00)
- Candy Tin Pmgrnt Nectrn (Similarity score: 0.00)
- Fenton Enterprises Inc Bubblegum (Similarity score: 0.00)
- Family Dollar Stores Inc Mini Candy Canes (Similarity score: 0.00)
- O Organics Organic Coconut Palm Sugar (Similarity score: 0.00)
- Harmons Inc Rootbeer Bubble Gum (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Sugar
- Vanilla
- Lemon
- Lime
- Colored With
- Purple Carrots
- Carrot
- Black Carrot
- Blackcurrant
- Apple
- Rice Syrup
- Non Gmo Citric Acid
- Natural Pomegranate And Nectarine Favor
- Natural Meyer Lemon And Raspberry Flavor
- Natural Blood Orange And Honey Flavor
- Natural Pear And Cinnamon Flavor
- Natural Grapefruit And Honey Flavor
- With Other Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)