Toque du chef Mouliné de 7 légumes BIO
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 134kj (33 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 134kj (33 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 31.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 31.7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.384615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Bio Velouté Courgettes Basilic Bio (Similarity score: 12.54)
- Finesse Des Jardins Gazpacho Vert (Similarity score: 13.19)
- Carrefour, Carrefour Bio Velouté 7 Légumes Bio (Similarity score: 14.09)
- Carrefour Bio,carrefour,carrefour Market Velouté De 7 Légumes Bio (Similarity score: 14.12)
- Juanito Coeur De Palmier (Similarity score: 14.26)
- Agidra Velouté De Légumes Variés (Similarity score: 14.48)
- Priméal Velouté De Courgette & Basilic (Similarity score: 15.91)
- Lima Soupe De Légumes Verts Aux Lentilles Et Tamari (Similarity score: 17.98)
- Auchan,pouce Velouté De Légumes (Similarity score: 20.78)
- Carrefour Bio,carrefour Velouté Aux Courgettes Et Au Basilic (Similarity score: 21.11)
- La Vie Claire Soupe De Légumes Anciens (Similarity score: 21.21)
- Auchan Velouté De Légumes Verts (Similarity score: 22.35)
- La Potagère Soupe Mouliné De Légumes Verts Et Quinoa (Similarity score: 22.53)
- U Bio, U Velouté 7 Légumes (Similarity score: 22.96)
- Grandeur Nature Velouté De Courgettes Et Basilic (Similarity score: 23.52)
Ingredients List
- Water
- Green Bean
- Salt
- Yeast Extract
- Natural Flavouring
- Natural Pepper Flavouring
- Carrot
- Potato
- Celeriac
- Onion
- Cauliflower
- Leek
- Wheat Starch
- Extra Virgin Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)