Toque du Chef,Lidl Hachis Parmentier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 515kj (124 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 515kj (124 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 14.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 14.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 54.34782608695653% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.3% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Findus Hachis Parmentier Pur Boeuf (Similarity score: 7.80)
- Auchan Lasagne À La Bolognaise (Similarity score: 13.20)
- Bremer Party Size Meat Lasagna (Similarity score: 15.87)
- Picard,cuisine Evasion Couscous Royal Au Poulet, Agneau Et Merguez (Similarity score: 16.23)
- Coop Dagens Pasta,coop,crop's Coop Dagens Pasta Bolognese (Similarity score: 17.29)
- Parsley Box Cottage Pie (Similarity score: 18.80)
- Thiriet Lasagne Au Saumon Et Aux Epinards (Similarity score: 20.27)
- Belle France Hachis Parmentier (Similarity score: 20.28)
- Picard Poulet Mariné À La Tomate Et Au Basilic, Pappardelles Au Fromage (Similarity score: 20.47)
- Tastefully Plated Braised Short Ribs (Similarity score: 21.22)
- Alteza Lasaña De Carne Con Bechamel (Similarity score: 21.90)
- Mexican Style Lasagna (Similarity score: 22.85)
- Marie Blanquette De Volaille À La Crème Fraîche De Normandie (Similarity score: 22.98)
- Marie Hachis Parmentier (Similarity score: 23.03)
- Toque Du Chef Farfalle Aux Champignons Et Au Poulet (Similarity score: 23.20)
Ingredients List
- Water
- Corn Starch
- Emmental
- Garlic
- Herb
- Tomato Concentrate
- Natural Flavouring
- Spice
- Onion
- Potato Flakes
- Whole Milk Powder
- Bread Crumbs
- Butter
- White Wine
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)