Tops Raw Shrimp
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 130kj (32 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 130kj (32 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.89g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.89g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 321.056mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 321.1mg |
| Sugars | 1.75g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fisherman's Wharf Raw Jumbo Shrimp (Similarity score: 3.84)
- Fisherman's Wharf Raw Shrimp (Similarity score: 7.60)
- Fisherman's Wharf Raw Shrimp (Similarity score: 7.60)
- Encornet Geant Saumure Pour Grillade (Similarity score: 9.52)
- Soupe De Poisson Du Cap Ferret (Similarity score: 10.33)
- Mario Batali Organic Pasta Sauce (Similarity score: 12.83)
- Pimientos Del Piquillo De Lodosa, Enteros Extra (Similarity score: 13.27)
- Pimientos Del Piquillo (Similarity score: 13.46)
- Pimientos Del Piquillo Enteros (Similarity score: 13.46)
- La Presque Ile Du Cap Ferret Soupe De Poissons Du Cap Ferret (Similarity score: 13.99)
- Soupe De Poissons (Similarity score: 13.99)
- Podravka Cikla (Similarity score: 15.19)
- Herdez Ensalada De Legumbres Herdez (Similarity score: 15.25)
- Green Chile Sauce (Similarity score: 16.23)
- Betty Bossi, Coop Naturaplan Coleslaw Avec Carottes Bio (Similarity score: 16.91)
Ingredients List
- Shrimp
- Salt
- E452vi
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)