Tops Pudding cups, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 339kj (82 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 339kj (82 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.02g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.02g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 162mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 162mg |
| Sugars | 12.12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Pudding Snacks, Chocolate (Similarity score: 2.84)
- Victoria Victoria, Roasted Sweety Peppers, For Sandwiches & Salads (Similarity score: 15.35)
- Fresh Creamer Potatoes (Similarity score: 18.15)
- The Fresh Market Summer Peach Salsa (Similarity score: 18.34)
- Heritage Streetfood Salsa (Similarity score: 18.34)
- Maïs Doux (Similarity score: 18.86)
- San Lorenzo Dulce De Membrillo Primera (Similarity score: 18.91)
- Powerade Powerade Blue Raspberry Cherry (Similarity score: 19.85)
- Cucina Sartor, Surmont Contorno Allegro Surgelato (Similarity score: 19.91)
- Ratatouille (Similarity score: 20.48)
- Ratatouille (Similarity score: 20.48)
- Paste Pasta Tomate (Similarity score: 20.48)
- Les Impeccables Ratatouille (Similarity score: 20.70)
- Bf Ratatouille Bf (Similarity score: 20.70)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, Fat Free Sour Cream (Similarity score: 20.77)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E150a
- Water
- Sugar
- Modified Starch
- Cocoa
- Contains Less Than 1 Percent Of
- E415
- Natural And Artificial Flavouring
- E481
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)