Topo-Logic Systems Inc. Supergirl, Soup, Black Bean & Corn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 285kj (69 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 285kj (69 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.71g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.71g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 140mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 1.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boiled Butter Beans (Similarity score: 5.13)
- Fiction Food Co, Fig Food Co Yucatan Black Bean Soup, Lightly Salted (Similarity score: 6.18)
- La Palma Fagioli (Similarity score: 7.84)
- Black Beans (Similarity score: 8.21)
- Glory Foods Blackeye Peas (Similarity score: 8.48)
- Vegetarian Split Pea Soup (Similarity score: 9.48)
- Meijer Pinto Beans (Similarity score: 13.16)
- Majesty Bakeries All Natural Soup Boules (Similarity score: 14.18)
- Arctic Zero Hint Of Mint Non Dairy Frozen Dessert, Hint Of Mint (Similarity score: 14.63)
- Fat Free Pasteurized Sour Cream (Similarity score: 15.13)
- Fat Free Sour Cream (Similarity score: 15.13)
- Spartan Pinto Beans (Similarity score: 15.48)
- Trs Boiled Black Beans (Similarity score: 16.75)
- East End Red Chilli Beans (Similarity score: 18.07)
- Earth's Pride Organic Roasted Red Potato & Vegetable Medley (Similarity score: 18.32)
Ingredients List
- Homemade Corn Stock
- Garlic
- Chipotle Pepper
- Certified Non Gmo Canola Oil
- Kosher Salt
- Cumin Seeds
- Sesame Seeds
- Coriander Leaves
- Parsley
- Pepper
- Corn
- Black Beans
- Carrot
- Leek
- Celery
- Onion
- Brown Rice
- Lime Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)