Top Budget Bonbons à l'arôme naturel de menthe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1594kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1594kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.01g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.01g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 67g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lucien Georgelin Bonbons Miel Parfum Menthe (Similarity score: 6.07)
- Lucien Georgelin Bonbons Fourrés Au Miel Le Sachet De 150 G (Similarity score: 6.07)
- Lucien Georgelin Bonbon Miel Eucalyptus (Similarity score: 6.07)
- Le Jardin De Corentin Bonbon Dur Miel (Similarity score: 6.07)
- Lucien Georgelin Bonbons Miel (Similarity score: 6.07)
- Bonbons Menthe Fraîche (Similarity score: 7.22)
- Elodie Menthe Fraîche (Similarity score: 7.22)
- La Vie Claire Sucettes (Similarity score: 7.98)
- Lucien Georgelin Bonbons Au Sucre De Canne Miel Et Arome De Seve De Pin (Similarity score: 8.30)
- Bonbons Fourrés Au Miel (Similarity score: 8.30)
- Bonbons Au Miel (Similarity score: 8.30)
- Lucien Georgelin Bonbons Au Miel Cuits Au Chaudron (Similarity score: 8.30)
- Lucien Georgelin Bonbons Fourrés Au Miel (Similarity score: 8.30)
- Lucien Georgelin Cien Georgelin Bonbons Miel Réglisse Le Sachet De 150 G (Similarity score: 9.37)
- Alipende Preparado Para Hacer Flan Sabor Vainilla Con Caramelo Líquido (Similarity score: 9.85)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)