Tong Garden Baked Cocktail Nuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2650kj (634 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 7 |
| Energy Value | 2650kj (634 calories/kcal) |
| Fiber | 6.67 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.67 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23.3g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 16.66% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans Deluxe Mixed Nuts Unsalted (Similarity score: 9.90)
- Ann's House Of Nuts Inc Fancy Mixed Nuts (Similarity score: 12.15)
- World Food Products, World Foods Products Inc World Food Products, Inc , Mixed Nuts (Similarity score: 13.04)
- Diamond, Diamond Foods Inc Diamond Of California, Mixed Nuts (Similarity score: 13.04)
- Deluxe Mixed Nuts (Similarity score: 13.08)
- Genuss Plus,rossmann Edel Nuss Mix (Similarity score: 15.73)
- Gold Emblem Deluxe Mixed Nuts (Similarity score: 17.01)
- Genuss Plus,rossmann Edel Nuss Mix (Similarity score: 18.54)
- Diamond Of California Mixed Nuts (Similarity score: 19.35)
- Kirkland Mélange De Noix Non Salées (Similarity score: 19.49)
- Genuss Plus Edel Nuss Mix (Similarity score: 20.64)
- Roasted Unsalted Baby Cashews (Similarity score: 21.63)
- Johnvince Foods Johnvince Foods, Baby Cashews (Similarity score: 21.63)
- Ja! Nusskernmischung (Similarity score: 23.18)
- Simplysunny Nuss Mix (Similarity score: 23.18)