Tomato bisque
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 318kj (77 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 318kj (77 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.18g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.18g |
| Saturated Fat | 3.24g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.960644007155636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 5 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 2.65g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red Pepper & Smoked Gouda Bisque, Red Pepper & Smoked Gouda (Similarity score: 14.73)
- Danone Yaourt Nature (Similarity score: 14.89)
- Premium Soup, Butternut Squash & Apple (Similarity score: 18.63)
- Panera Asiago Mac & Cheese (Similarity score: 20.10)
- Pizza (Similarity score: 21.28)
- Tzatziki (Similarity score: 21.85)
- Steamfresh Chef's Favorites (Similarity score: 22.15)
- Prosain Curry Rouge Aubergines Et Sauce Sriracha (Similarity score: 22.32)
- Chef Salad With Turkey & Ham (Similarity score: 23.21)
- Lait De Chevre (Similarity score: 24.15)
- Auchan Poisson À La Parisienne (Similarity score: 24.65)
- Red Lentil Soup With Indian Style Spices (Similarity score: 24.86)
- Kingdom Low Fat Cottage Cheese Plain (Similarity score: 25.42)
- Soda Cracker (Similarity score: 25.68)
- Migros Bio, Migros Grains De Maïs (Similarity score: 26.38)
Ingredients List
- Water
- Garlic
- Corn Starch
- Canola Oil
- Basil
- Cane Sugar
- Sea Salt
- Tamari
- Spice
- Cayenne Pepper
- Cream
- Tomato Concentrate
- Vine Ripened Diced Tomatoes In Juice
- Onion
- Carrot
- Wheat Flour
- Vegetable Base
- Cultured Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)