Tofu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 184kj (44 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 184kj (44 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.789473684210526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Kroger Co Guacamole Salsa (Similarity score: 8.68)
- Ratatouille En Boîte (Similarity score: 9.24)
- La Mediterranéa Ratatouille (Similarity score: 9.32)
- Ratatouille (Similarity score: 9.32)
- Sains Et Saufs Gaspacho Andalou (Similarity score: 10.24)
- Chicken Ready Chicken Ready, One Whole Chicken (Similarity score: 10.51)
- Alain Martin Ratatouille A La Provencale (Similarity score: 10.55)
- Ratatouille (Similarity score: 10.69)
- Organic Lentil Soups, Lentil (Similarity score: 10.95)
- Gefro Suppen Pause Gemüse Lust (Similarity score: 11.69)
- L'atelier Blini Salade De Poulet & Pâtes Collerettes (Similarity score: 12.49)
- Alpina Alpina Coulis Nature (Similarity score: 12.79)
- Chicken Noodle Chunky Soup, Chicken Noodle (Similarity score: 13.04)
- Chateau Ste Michelle Chicken Noodle Chunky Soup (Similarity score: 13.63)
- Chunky Healthy Chicken Noodle Ready To Serve Soup (Similarity score: 13.63)