Toby's Dressing & dip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1674kj (401 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1674kj (401 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 400mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 400mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toby's Toby's, Dressing & Dip, Chunky Feta (Similarity score: 0.00)
- Toby's Blue Cheese Dressing & Dip (Similarity score: 0.00)
- Spar Alioli (Similarity score: 8.32)
- Delikato Sauce Bearnaise (Similarity score: 11.67)
- Migros Bio Pesto Genovese (Similarity score: 12.97)
- Labeyrie Sauce Fines Herbes Spécial Saumon (Similarity score: 15.18)
- La Collina Dei Fiori Multi Grain Flakes (Similarity score: 16.27)
- Hacendado Madeleine Integral (Similarity score: 18.19)
- Compliments Cheese Rice Crackers (Similarity score: 20.12)
- Sesmark Sesmark, Mini Rice Crackers, Lightly Salted (Similarity score: 20.83)
- Nature's Path Organic Gluten Free Mesa Sunrise (Similarity score: 20.95)
- Melange Japonais (Similarity score: 21.34)
- Mélange Japonais (Similarity score: 21.56)
- Foie De Morue Au Citron (Similarity score: 21.74)
- Beignets Gourmands Choco Noisette (Similarity score: 22.06)
Ingredients List
- Buttermilk
- Mayonnaise
- Sour Cream
- Non Gmo Wine Vinegar
- Onion
- Herbs And Spices
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)