Toasted quinoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 6.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13.04g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.04g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2mg |
| Sugars | 6.52g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toasted Quinoa (Similarity score: 0.00)
- Andean Dream, Andean Dream Llc Andean Dream, Royal Quinoa Pasta, Organic Orzo (Similarity score: 4.90)
- Andean Dream Andean Dream, Organic Fusilli (Similarity score: 4.90)
- Andean Dream, Quinoa Pasta Gluten Corn Free Spaghetti (Similarity score: 4.90)
- Andean Dream Andean Dream, Organic Macaroni Product, Royal Quinoa Pasta (Similarity score: 4.90)
- Columbia Whole Grain Blend Elbow Pasta (Similarity score: 6.49)
- Elbow Macaroni (Similarity score: 7.11)
- Organic Amaranth (Similarity score: 7.36)
- Productos Alimenticios La Moderna S A De C V La Moderna, Macaroni, Macaroni Product (Similarity score: 7.62)
- Productos Alimenticios La Moderna S A De C V La Moderna, Bowtie Pasta, Macaroni Product (Similarity score: 7.62)
- Heera Premium Quality Melon Seeds (Similarity score: 7.62)
- Tri Color Pearl Couscous (Similarity score: 7.63)
- Hannaford Fettuccine (Similarity score: 7.98)
- Stew Leonard's Penne Rigate (Similarity score: 7.98)
- Artesani Conchiglioni Couleur "artesani" (Similarity score: 8.70)
Ingredients List
- Royal Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)