Tipiak Quinoa Easy cooking
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1534kj (367 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1534kj (367 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 9.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sanblas Quinoa (Similarity score: 4.69)
- Kentavit Rapid Flocons D'avoine (Similarity score: 7.08)
- Zabler Zarelli (Similarity score: 7.90)
- Sabarot Quinoa Rouge (Similarity score: 8.10)
- Quinoa (Similarity score: 9.53)
- Girolomoni Organic Whole Wheat Penne Rigate (Similarity score: 9.55)
- Bananeira Bananeira Bio Quinoa Weiß (Similarity score: 9.65)
- Carrefour,groupe Carrefour Macaroni (cuisson Rapide 3 Min) (Similarity score: 9.67)
- Flocons Avoine (Similarity score: 9.74)
- Auchan Farine Pour Pain Brioche (Similarity score: 9.89)
- Eliges Maíz Para Palomitas (Similarity score: 10.02)
- Strong White Bread Flour (Similarity score: 10.04)
- Boretti Fusilli (Similarity score: 10.07)
- Mornflake, Cofresh Monkey Nuts (Similarity score: 10.08)
- Waitrose Duchy Organic, Duchy Organic Waitrose Organic Jumbo Oats (Similarity score: 10.08)
Ingredients List
- White Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)