Stuffed sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.87g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.87g |
| Saturated Fat | 5.51g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 425mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 425mg |
| Sugars | 2.36g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- America's Choice Philly Steak & Cheese Stuffed Sandwiches (Similarity score: 0.00)
- Laura Lynn Stuffed Sandwiches (Similarity score: 0.00)
- Philly Cheesesteak Seasoned Beef Steak Layered With A Blend Of Melted Cheeses, Onions And Red & Green Peppers In A Crispy Golden Crust Stuffed Sandwiches, Philly Cheesesteak (Similarity score: 0.00)
- Stuffed Sandwiches (Similarity score: 0.00)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 7.88)
- Original Thin Crust Beef, Onions & Bacon Cheese Burger Pizza, Bacon Cheese (Similarity score: 9.73)
- Pepperoni Pizza Flaky Crust (Similarity score: 13.76)
- Thiriet Pizza Sandwich 3 Fromages (Similarity score: 13.88)
- Mystic Pizza Three Meat Topped With Meatballs, Pepperoni & Italian Sausage (Similarity score: 15.08)
- Spicy Sausage Caramelized Onions White Cheddar Cheese Curds Mozzarella Peppadew Peppers Milwaukee Style Pizza, Spicy Sausage + Cheese Curds (Similarity score: 15.08)
- Belle France Pizza 4 Fromages (Similarity score: 15.81)
- Belle France Pizza 4 Fromages (Similarity score: 15.81)
- Mini Cheese Pizza (Similarity score: 16.81)
- Penny,allegri Sapori,conserviera Adriatica,società Italiana Alimenti Mozzarelline Impanate (Similarity score: 17.94)
- Gino's East Of Chicago Gino's East, Golden Crispy Thin Crust Sausage Pizza (Similarity score: 19.21)
Ingredients List
- Flour
- Fully Hydrogenated Palm Kernel Oil With Soy Lecithin
- Coating
- Modified Corn Starch
- Coating
- Fully Hydrogenated Soybean Oil
- Beef Flavouring
- Salt
- Egg Yolk
- Flour Treatment Agent
- Yeast
- Water
- Soya Lecithin
- Whey
- Soya Flour
- Egg White
- E460ii
- Cooked Beef Steak Ground And Formed
- Low Fat Mozzarella Cheese With Modified Food Starch
- Provolone
- Onion
- Palm Oil
- Contains Less Than 2% Of
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)