Stuffed breakfast stick
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1202kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1202kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1494252873563 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 10.344827586207g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.34g |
| Saturated Fat | 8.0459770114943g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.84615384615482% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 540.22988505748mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 540.2mg |
| Sugars | 3.448275862069g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tricolor Cheese Tortellone (Similarity score: 14.51)
- Lox Cream Cheese, Lox Cream (Similarity score: 17.02)
- La Conserverie De Belle Isle En Mer Rillettes De Porc Breton Label Rouge Au Piment D'espelette (Similarity score: 18.09)
- Cheese Tortellone (Similarity score: 18.16)
- Target Stores Jalapeno Cheddar Bread (Similarity score: 19.41)
- Vegetable Crust Pizza (Similarity score: 20.16)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Low Moisture Part Skim Mozzarella String Cheese, Mozzarella (Similarity score: 20.37)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Regular String Cheese, Regular (Similarity score: 20.37)
- Food Lion, Food Town Stores Inc String Cheese Regular Low Moisture Part Skim Mozzarella Cheese, String Cheese (Similarity score: 20.37)
- Intermarche Fougasse Pizza Chevre Pc (Similarity score: 20.50)
- Traditional Crust Pizza, Pepperoni (Similarity score: 21.12)
- Tia Rosa Tortilla Tipo Mexicana (Similarity score: 21.33)
- Angus Beef Meatballs (Similarity score: 21.44)
- Signature, Sam's Choice Signature Crust Pizza (Similarity score: 22.69)
- Scott's Scott's Of Wisconsin, Original Beer Cheese Spread (Similarity score: 23.77)
Ingredients List
- Dough
- Contains 2% And Less
- Water
- Salt
- E471
- E160b
- E385
- Artificial Flavouring
- Retinyl Palmitate
- Whey
- Sugar
- Reduced Iron
- Oat Fibre
- Yeast
- Salt
- Vital Wheat Gluten
- Butter Flavouring
- Filling
- Water
- Contains 2% And Less Of
- Sugar
- Spice
- Thiamin Mononitrate
- Natural Flavouring
- E339
- E150a
- Cheddar
- Mozzarella
- Egg
- Water
- Contains 2% And Less
- Modified Cellulose
- E101
- Enzyme
- Folic Acid
- Whole Wheat Flour
- Water
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)