Streit's Soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 138kj (33 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 138kj (33 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.25g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.25g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 304mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304mg |
| Sugars | 1.25g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Streit's Streit's, Soup, Mushroom & Barley (Similarity score: 0.00)
- Imagine, The Hain Celestial Group Inc Imagine, Soy Ginger Chicken & Edamame Soup (Similarity score: 3.46)
- Maple Grove Farms Of Vermont, Maple Grove Farms Of Vermont Inc Sugar Free Salad Dressing (Similarity score: 3.75)
- Skinnygirl Salad Dressing (Similarity score: 4.05)
- Heinz Minestrone Soup 400 G (Similarity score: 6.71)
- Sky Valley Verde Sauce (Similarity score: 6.72)
- Verde Sauce (Similarity score: 6.72)
- Salsa Verde Sauce, Salsa Verde (Similarity score: 6.72)
- Pinnacle Foods Group Llc,conagra Brands Mrs Butterworth’s Sugar Free Syrup (Similarity score: 6.87)
- Verde Premium Salsa (Similarity score: 7.61)
- Casa Silguero Tomatillo Salsa (Similarity score: 8.04)
- Mancini Mancini, Organic Roasted Peppers (Similarity score: 8.04)
- Macedonia De Verduras (Similarity score: 8.12)
- Celorrio Macedonia De Verduras Primera (Similarity score: 8.49)
- Macedonia De Verduras Lata (Similarity score: 8.49)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Extra Virgin Olive Oil
- Natural Beef Flavor
- Yeast Extract
- Mushroom Flavouring
- E621
- Spice
- Garlic Powder
- Parsley
- Mushroom
- Barley
- Carrot
- Celery
- Green Bean
- Potato Starch
- Dehydrated Onion
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)