Strawberry jelly rolls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1305kj (312 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1305kj (312 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 3.91g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 50.06402048655569% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 195mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 195mg |
| Sugars | 35.94g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Labree's Bakery Inc La Bree's Bakery, Jr Jelly Rolls, Strawberry (Similarity score: 0.00)
- Pain D'epice Du Quercy (Similarity score: 12.57)
- Daily Chef, Wal Mart Stores Inc Daily Chef, Caramel Apple Stack Cake (Similarity score: 15.40)
- Pain D'epice Au Miel (Similarity score: 17.13)
- Pain D'épices (Similarity score: 17.13)
- Pain D'épice Au Miel (Similarity score: 17.13)
- Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 17.13)
- Pain D'epice Au Miel (Similarity score: 17.13)
- Pain D’epice Au Miel (Similarity score: 17.13)
- Pain D'épices (Similarity score: 17.13)
- The Father's Table Llc Kicked Up Key Lime Pie (Similarity score: 17.63)
- Netto Préparation Pour Moelleux Au Chocolat (Similarity score: 21.24)
- Peijnenburg Mit Zucker (Similarity score: 22.51)
- Creperie De Guerledan Crêpes Fraiches (Similarity score: 23.89)
- Labree's Bakery Inc La Bree's Bakery, Jr Swiss Rolls, Chocolate (Similarity score: 24.69)
Ingredients List
- Cakes
- Baking Powder
- Salt
- E491
- E435
- E471
- E281
- E202
- Natural And Artificial Vanilla Flavor
- E412
- E401
- Flour
- E422
- Maltodextrins
- E338
- White Filling
- Vegetable Shortening
- Dextrose
- Water
- Corn Syrup
- Corn Starch
- Modified Starch
- Sugar
- E412
- Natural And Artificial Vanilla Flavor
- Salt
- E491
- E435
- Monoglycerides
- E338
- E202
- E281
- Strawberry Filling
- Water
- Water
- Strawberry
- Sugar
- Modified Corn Starch
- E330
- Sodium Citrate
- Salt
- E415
- E490
- E202
- Corn Starch
- E211
- Artificial Flavouring
- And Fd&c Red #40
- Corn Syrup
- Dextrose
- E422
- Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)