Storck Knoppers Erdnuss Riegel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2163kj (517 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2163kj (517 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 14.60000038147g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 49.15824917987389% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.2% |
| Saturated Fat Value | 14.6g |
| Score | 26 |
| Sodium | 251.999998092652mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 39.299999237061g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nougatelli Cookies (Similarity score: 11.13)
- Sondey Grandino Hazelnut Creme Centre Cookies (Similarity score: 12.33)
- Corinne's Baked Goods Hazelnut, Chocolate & Peanut Butter Chip Cookies (Similarity score: 13.59)
- Balisto Balisto Miel Amandes X10 (Similarity score: 15.45)
- Merba Nougatelli Cookies (Similarity score: 15.48)
- Benton's Benton's, Fudge Cookies, Mint (Similarity score: 16.15)
- Merba Печиво Нугателлі З Шоколадом 15% Та Горіховою Начинкою 28% (Similarity score: 16.18)
- Newtree Biscuits Au Chocolat Et À La Pâte De Noisette (Similarity score: 17.14)
- Carrefour Goûters Dorés Pocket Carrefour (Similarity score: 17.14)
- Milk Chocolate (Similarity score: 17.49)
- Mcennedy Américain Star Chocotelli (Similarity score: 19.53)
- Nestlé, Kit Kat Mini Break Kitkat Mini Break Peanut Butter (Similarity score: 19.77)
- Merba Brownie Cookies (Similarity score: 19.95)
- Mars,mars Chocolat, Balisto Balisto Goût Miel Amandes (Similarity score: 20.68)
- Bonomi Sfogliatine Glassate (Similarity score: 20.76)