Steven-Robert Desserts Cakebabies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1753kj (419 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1753kj (419 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 24 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.23g |
| Saturated Fat | 11.29g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 24 |
| Sodium | 258mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 258mg |
| Sugars | 35.48g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pepperidge Farm Pepperidge Farm Cookies (Similarity score: 7.31)
- Mrs Freshley's, Flowers Foods Inc Candy Topped Fudge Brownies (Similarity score: 12.94)
- Danish (Similarity score: 14.76)
- Pillsbury Big Deluxe Hershey's Cookies 'n Creme Cookies 12 Count (Similarity score: 14.91)
- Charlene Berry's Dulcimer Evente So Far, Almond Toffee Bar (Similarity score: 15.03)
- Gourmet Chocolate Chunk Cookie, Chocolate Chunk (Similarity score: 15.67)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Confetti Cake, Vanilla (Similarity score: 16.08)
- Manischewitz, R A B Food Group Llc Vanilla Cookies And Icing Writer (Similarity score: 16.44)
- Tops Fudge Brownies (Similarity score: 17.20)
- Mrs Freshley's, Flowers Foods Inc Mrs Freshley's, Brownies, Fudge (Similarity score: 17.20)
- My Essentials Chocolate Chip Brownies (Similarity score: 17.20)
- Mrs Freshley's, Flowers Foods Inc Mrs Freshley's, Fudge Brownies (Similarity score: 17.20)
- Chocolate Chip Brownies (Similarity score: 17.20)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Chocolate Chip Brownies (Similarity score: 17.20)
- Mini Stroppwafels (Similarity score: 17.40)
Ingredients List
- Cake Mix
- Invert Sugar
- Corn Syrup
- Coconut Emulsion
- Palm Oil
- Emulsifier
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- Modified Starch
- Salt
- White Coating
- Egg
- Water
- Soya Oil
- Powdered Sugar
- Butter
- Palm Oil
- Flake Coconut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)