Steel cut oats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 1.25g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Grain Quick Oats, Whole Grain (Similarity score: 0.00)
- Quick Cook Oats (Similarity score: 0.00)
- Food Club Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Western Family Western Family, Quick 1 Minute Oatmeal (Similarity score: 0.00)
- Steel Cut Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Food Club Old Fashioned Oats, Old Fashioned (Similarity score: 0.00)
- My Essentials My Essentials, Old Fashioned Oats, 100% Whole Grain Oats (Similarity score: 0.00)
- Meijer Meijer, Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Food Club Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Schnucks Old Fashioned Oats, Old Fashioned (Similarity score: 0.00)
- Giant Microwavable Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Steel Cut Oats (Similarity score: 0.00)
- Organic Rolled Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Always Save Quick Oats (Similarity score: 0.00)
- Old Fashioned Oats, Old Fashioned (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Whole Grain Steel Cut Oats
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)