Starkist Low Sodium Chunk Light Tuna In Water
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 372kj (89 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 372kj (89 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.52g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.52g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 177mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 177mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boneless Skinless Chicken Tenderloins (Similarity score: 3.15)
- Ahold Large Raw Shrimp (Similarity score: 6.36)
- Chicken Breast Tenderloins (Similarity score: 10.25)
- Boneless Skinless Chicken Tenderloins (Similarity score: 10.25)
- Chicken Breast Tenderloins (Similarity score: 10.25)
- Giant Eagle Boneless & Skinless Chicken Tenders (Similarity score: 10.25)
- Chicken Breast Tenderloins (Similarity score: 10.25)
- Tyson, All Natural Chicken Breasts Tenderloins (Similarity score: 10.25)
- My Essentials Chicken Breast Tenderloins Ice Glazed (Similarity score: 10.25)
- Chicken Breast Tenderloins, Chicken (Similarity score: 10.25)
- Premium Jumbo Scallops (Similarity score: 14.49)
- Wild Caught North Atlantic Sea Scallops Colossal (Similarity score: 16.67)
- Marina Azul Atun Bajo En Sodio (Similarity score: 19.14)
- Premium Seafood (Similarity score: 22.65)
- Boneless Skinless Chicken Breast Tenderloins (Similarity score: 22.67)
Ingredients List
- Light Tuna
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)